Komunalna infrastruktura

Hidrotehnička infrastruktura

Vodovod

Za vodosnabdevanje naselja i privrede na teritoriji opštine Surdulica koriste se vode i to uglavnom sa dva izvora:

  • vodozahvat Masuričke reke
  • vodozahvat sa hidrosistema Vlasina, lokacije brdo Kalifer (između Vrla 2 i Vrla 3) kao dopuna sistema u letnjem periodu

 

Seoska područja se vodosnabdevaju pretežno kaptiranjem lokalnih izvora ili grupe izvora, kao i zahvatanjem vode iz individualnih vodozahvata - bunara.

Ovakav postojeći sistem vodosnabdevanja uglavnom zadovoljava potrebe što se tiče kvaliteta vode, ali deo voda koje se zahvataju, uglavnom iz individualnih vodozahvata, ne odgovaraju po kvalitetu propisanom Pravilniku o vodama za piće, što se načešće ogleda u bakteriološkoj neispravnosti i prisustvu štetnih elemenata.

Stoga je programskom postavkom potrebno rešiti sledeće probleme:

  1. Formiranje jedinstvene informaciono-regulacione strukture za vodosnabdevanje teritorije opštine Surdulica u cilju formiranja integralnog sistema, u organizacionom i tehnološkom smislu, maksimalnog iskorišćenja postojećih izvorišta, sa posebnim osloncem na velika izvorišta, koja je moguće zaštititi od zagađenja;
  2. Prilikom poboljšavanja sistema vodosnabdevanje, posebnu pažnju posvetiti izvorima sa dobrim hidrogeološkim karakteristikama: Bela Voda, Partizanska Česma, izvor na Čemerniku, Izvor na Caninom Ridu, i Panxinim Grobu, izvori kod motela Promaja, izvor Bistri Vir i tri izvora iznad Dojčinove Mahale; Proveriti mogućnost korišćenja gravitacionih sistema po glavnim slivovima na području i izgradnju adekvatnih rezervoara za vodosnabdevanje.
  3. Razmotriti mogućnost adaptacije i rekonstrukcije postojećih vodozahvata sa posebnim težištem na zaštiti i unapređenju kvaliteta vode na teritoriji opštine;
  4. Izgradnju novih i rekonstrukciju postojećih crpnih stanica i hidroforskih postrojenja.
  5. Rekonstrukciju postojeće (azbestne i manjeg prečnika), mreže i njene zamene sa mrežom adekvatnog prečnika i sa odgovarajućim materijalima.
  6. Proširenje mreže tako da se u obuhvatu nađu svi korisnici sa teritorije opštine.
  7. Uraditi odgovarajuću dokumentaciju za korišćenje vode za tehnološke potrebe sa zahvatanjem iz vodotokova i obaveznom recirkulacijom.


Kanalizacija

Jedan od najvećih infrastrukturnih problema na teritoriji opštine Surdulica je nedostatak adekvatnog sistema za odvođenje otpadnih voda. Samo naselje Surdulica ima najvećim delom izvedenu kanalizacionu mrežu sa PPOV ”Đeram” i rekom Vrla kao krajnjim recipijentom.

Industrijska zona nema posebno postrojenje za prečišćavanje industrijskih otpadnih voda, pa se tehnička voda odvodi delom površinski kroz naselje a recipijent je reka Vrla. Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, fabrike vode “Vlasinska Rosa” je u funkciji, i vrši se redovna kontrola kvaliteta otpadnih voda.

Na Vlasinskom jezeru je započeta gradnja kanalizacionog sistema (Vlasina Rid, Vlasina Stojkovićeva, Vlasina Okruglica), koji nije u funkciji, a glavni kolektor je delimično oštećen. Otpadne vode se nekontrolisano odvode ispod brane u sliv reke Vlasina.

U seoskim naseljima se koriste septičke jame, uglavnom nepropisno izvedene, pa se često izliva.

Atmosferska voda takođe nije kontrolisana a najveći problem predstavlja proceđivanje sa komunalne deponije i jalovine rudnika “Blagodat- Kriva Feja”.

U vezi sa napred rečenim program strategije prostornog razvoja opštine Surdulica kada je reč o regulaciji otpadnih voda treba da sadrži sledeće elemente:

  1. Izradu planske i tehničke dokumentacije i uspostavljanje jedinstvenog kanalizacionog sistema, po separacionom sistemu, na teritoriji opštine;
  2. Obnova i završetak i kanalizacionog sistema na Vlasini, izgradnjom ppoluprstena fekalne kanalizacije sa PPOV, akcidentnom retenzijom i akumulacijom za prečišćenu vodu.
  3. Opremanje i puštanje u rad postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda za turističku zonu “Vlasina”;
  4. Uključenje maksimalnog broja korisnika u jedinstveni kanalizacioni sistem;
  5. Za sve korisnike koji se nađu van sistema, obezbediti lokalno prečišćavanje otpadnih voda, i ispuštanje u postojeće vodotokove, kao i temeljan pregled i rekonstrukciju postojećih septičkih jama;
  6. Izvršiti sanitarno-tehničku sanaciju postojeće gradske deponije komunalnog otpada kao i jalovine rudnika “Blagodat-kriva Feja”( u saradnji sa opštinom Bosilegrad);
  7. Trajno rešiti odlaganje otpada putem realizacije regionalne deponije.
  8. Uspostavljanje stalne kontrole i praćenja (monitoring), stanja kvaliteta površinskih voda i hidrogeološke sredine, za potrebe integralne zaštite i upravljanja vodama.


Vodoprivreda

Na teritoriji opštine Surdulica moguća je pojava bujičnih voda u dolinama reka: Vrle, Lisinske Reke, Topli Do, Pusta Reka.

Do sada je urađena samo deo regulacije korita reke Vrla oko (1.400 m), i dela reke Romanovska (oko 900 m).

Potrebno je definisati celovit sistem regulacije i uređenja vodotokova, koji bi bio u funkciji zaštite zemljišta od poplava, uređenja bujica i zaštite zemljišta od erozije.

S obzirom da se ovakvi problemi rešavaju na nivou slivnih područja sistem podrazumeva saradnju više opština, radi primena kompleksnih mera i dobijanja jednog integralnog rešenja.

Na tehničkom planu ovo podrazumeva: hidrotehničke radove na regulacijama korita, izgradnju odbrambenih nasipa, pošumljavanje goleti obnavljanjem šumskog fonda, obuzdavanje erozije zemljišta, regulaciju vodotokova, izgradnju mini i mikroakumulacija, primenu brojnih agrotehničkih mera (duboko jesenje oranje, terasiranje strmih površina, zatravljivanje), kojima se povećava infiltraciona sposobnost zemljišta i smanjuje površinsko poplavno oticanje.

U tom smislu potrebno je pripremiti odgovarajuću plansku i tehničku dokumentaciju, a zatim sa konkretnim investicionim programima preći na realizaciju.

Prilikom izrade planske i tehničke dokumentacije kao i realizacije ovih zadataka u svemu poštovati važeću zakonsku regulativu i to:

  • Pravilnik o načinu određivanja i održavanja zona i pojaseva sanitarne zaštite za snabdevanje vodom za piće (Sl. glasnik SRS br. 33/78);
  • Pravilnik o opasnim materijama u vodama (Sl. glasnik RS br. 31/82);
  • Zakon o vodama (Sl. glasnik RS br. 46/91);
  • Zakon o sanitarnom nadzoru (Sl. glasnik RS br. 125/04.);
  • Sistem zakona o zaštiti životne sredine (Sl. glasnik RS br. 135/04.);

 

TT infrastruktura

Područje opštine Surdulica opslužuje ČN Surdulica, odnosno DKTS 23, sa 4480/540 pretplatnika/prenosnika, koja je za GN Vranje vezana sistemom prenosa 155Mb/s, koji radi po optičkom kablu Surdulica-Vladičin Han-Vranje.

Na čvornom području Surdulica u radu su sledeće krajnje ATC:

  • KN Vlasina Rid, sistem Si 2000/214, 312/24, vezana je na ČN Surdulica, HDSL 2Mb/s, koji radi po simetričnom kablu Vlasina Rid-Vlasina Okruglica a od Vlasina Okruglice do Surdulice po digitalnom sistemu prenosa FM 2x2, koji radi po ispuni koaksijalnog kabla Vlasina Okruglica-Surdulica.
  • KC Vlasina Okruglica, sistem Iskra C160, 40/4 pretplatnika/prenosnika, vezana je na ČN Surdulica, digitalnim sistemom prenosa FM 2x2, koji radi po ispuni koaksijalnog kabla Vlasina Okruglica-Surdulica.
  • KC Klisura, sistem Iskra C160, 100/8 pretplatnika/prenosnika, vezana je na ČN Surdulica, analognim sistemom prenosa VF Z-12Hp koji radi po simetričnom kablu Vlasina-Rid-Vlasina Okruglica, a od Vlasina Okruglice do Surdulice po digitalnom sistemu prenosa FM2x2, koji radi po ispuni koaksijalnog kabla Vlasina Okruglica-Surdulica.
  • KC Binovce, sistem Iskra C160, 100/8 pretplatnika/prenosnika, vezana je na ČN Surdulica, analognim sistemom prenosa VF Z-12Hp, koji radi po simetričnom kablu Binovce – Surdulica.
  • KC Božica, sistem Iskra C160, 160/12 pretplatnika/prenosnika, vezana je na GN Vranje, do Bosilegrada, analognim sistemom prenosa VF Z-12Hp, koji radi po vazdušnom vodu Božica-Bosilegrad, a od Bosilegrada do Vranja po digitalnom RR sistemu.
  • TD_đ4F IS Suvojnica, DKTS 30, 512/30 pretplatnika/prenosnika, koji je vezan na ČN Surdulica, digitalnim sistemom prenosa OLT-8 i koji radi po optičkom kablu Suvojnica-Surdulica. Uključenje ovog sistema planira se u prvom kvartalu 2006. godine Po rešenju broj 351-22/99-03 od 18. 08.1999 godine odobreno je proširenje postojeće TF mreže sa četiri nova kablovska područja, sa glavnim kablovima ukupnog kapaciteta 1900x4 i to:
  • Kablovsko područje broj 3. kapaciteta 400x4, koje obuhvata jugozapadni deo Surdulice i naselje Alakince,
  • Kablovsko područje broj 4. kapaciteta 400x4, koje obuhvata istočni deo Surdulice, naselje Ćurkovicu i prihvatanje Romanovaca,
  • Kablovsko područje broj 5. kapaciteta 500x4, koje obuhvata severozapadni deo grada i naselja Belo polje i Zagužnje,
  • Kablovsko područje broj 6. kapaciteta 600x4, koje obuhvata južni deo Surdulice i naselje Masuricu.