Културна баштина

Руралне области садрже контингент информација и доказа о интеракцијама које постоје између човека и предела у коме живи. То се огледа на објекатима који ту постоје – куће, фарме, воденице, цркве, мостови – али и у разноликости и комплексности природног окружења.

Културни предео је као отворена књига историје. Он открива како су генерације живеле и како су својим радом и постојањем на тој територији мењале њен изглед. Такође, и популарна култура – музика, поезија, костими, фестивали, дијалект – чине наслеђе заједнице која ту живи.

Заједно, ово наслеђе пружа осећај припадности, спој са прошлошћу, извор је културе људи тог региона, збир идеја о томе како је земља култувисана и обрађивана. Оно представља обиман наслеђени „капитал“ људских напора, који можемо на сопствену штету игнорисати или одлучити да га прилагодимо потребама и користимо.

Значај заштите и унапређења културног наслеђа

Објекти који поседују културни значај имају капацитет да обогате живот људи, често пружајући дубоки и инспиративни осећај повезаности заједнице и природног окружења у прошлости, као и искустава и знања која су проистекла из те повезаности. Венецијанска повеља нас подсећа да је – „циљ конзервације и рестаурације споменика културе њихово очување ништа мање због њихове уметничке вредности, већ и због тога што су историјски доказ“

Услед недовољне бриге и недостатка планског приступа, културно наслеђе губи на својим карактеристикама, а Нара документ о аутентичности нас подсећа да: „културна различитост и наслеђе су незамењиви извори духовног и интелектуалног богатства за човечанство. Њихова заштита и унапређење требају бити активно промовисани као суштински аспект људског развоја“.

Карактер културног наслеђа СО Сурдулица

Руралне области су веома специфичне по свом карактеру што се пре свега огледа у:

а. начину на који је локално становништво градило своје објекте,

б. препознатљивом локалном или регионалном карактеру који одговара окружењу,

в. кохерентности стила, форме и изгледа, или употребе традиционално установљених типова грађевина,

г. традиционалном дизајну и типу конструкције који се користи на локалном нивоу,

д. успешности одговора на функционална, друштвена и природна ограничења.

На подручју СО Сурдулица регистровано је пет културно-историјских целина под предходном заштитом – Стари рид, Манџина махала, Стеваничева махала, Дојчинова махала и Гаџина махала – затим, више археолошких налазишта, појединачни споменици културе, укључујући и гробља и знаменита места (види: Апендикс – културно наслеђе СО Сурдулица под претходном заштитом). На основу података који су били доступни уочава се да су просторно културно- историјске целине, укључујући и поједине споменике културе груписани у простору Власинског рида, док су остала заштићена добра распоређена на осталим деловима СО Сурдулица.

Сурдулички културни центар

Носилац је културно-забавних активности и организатор бројних манифестација у том домену пословања на територији општине Сурдулица. Располаже са биоскопском двораном са 390 седишта, пространим холом за организовање изложби ликовне уметности, као и презентације разних артикала и промоције уметничких и књижевних дела.

У саставу центра активно делују:

  • Фолклорни ансамбл “Власина” са преко 100 играча,
  • КУД “1. мај”,
  • Удружење ликовних уметника “Искон”,
  • Позориште “Барија”,
  • Рецитаторска секција,
  • и бројни други чиниоци културе.

Сурдулички културни центар је организатор манифестације “Власинско лето”, предтакмичења дувачких оркестара југоисточне Србије, која је, после “Exit”-а, најмасовнија јулска манифестација у Србији.

Под њеним патронатом организује се и “САПС” (смотра аматерских позоришта Србије), где учешће узима више регионалних представника позоришних аматера.

Сурдулички културни центар линк: http://www.surdulickikulturnicentar.com/cir/Siteview.asp?ID=4

Kultuirni centar Surdulica

Књижевни клуб “Данга”

Послује у саставу библиотеке Радоје Домановић у Сурдулици и броји преко 20 активних чланова. Више њих до сада је учествовало на разним такмичењима широм земље и иностранства и освојили су значајне награде и признања. Неки од њих имају издате по једну или више књига, које заузимају значајно место у издавачкој делатности југа Србије.

Културно-уметничко друштво “РОМ”

Има значајну улогу у остваривању културне делатности Рома Сурдулице. Њихова се делатност заснива најчешће на одржавању концерата фолклора и песама, али не значи да немају других делатности које се припремају поводом значајних годишњица или приликом обележавања догађаја битних за ову популацију.