Електромрежа

Систем власинских хидроелектрана - планирани концепт

Од ових могућности надградње система, на општину Сурдулица, односи се изградња Централног сабирног система – гравитационог система, Западног система РХЕ Врла (два од четири могућа), као и евентуално надвишење бране Власина за 4,70 метара.

Централни сабирни систем се односи углавном на сабирни довод Bесна Кобила-Стрешер-Власинско језеро, а Западни сабирни систем РХЕ Врла представља ново повећање инсталисаних капацита на паду од Власинског језера до Јужне Мораве.

Надвишењем бране на Власини добило би се нових 77хм3 воде, односно око 140 Gwh вршне електричне енергије.

За ова два сабирна система извршена је хидролошко-енергетска анализа на нивоу предстудије: ”Проширење капацитета ХЕ Власина-далекосежни план проширења”-Енергопројект 1982, год., а за надвишење бране “Идејни пројекат”-Енергопројект 1985, год.

Мрежу преносних путева је потребно решавати комбинацијом савремених телекомуникационих техника и то у варијантама: применом оптичких каблова по далеководу (OPGW), подземних оптичких каблова положених у ров поред магистралног пута, самоносећих оптичких каблова, оптичких каблова по своду хидрограђевинских тунела и система радио-веза.

Предвиђено је повезивање свих главних објеката Власинских ХЕ, путем ужета са оптичким влакнима, (OPGW) по далеководима и то: ХЕ Врла 4- Централна команда (ХЕ Врла 3)- ХЕ Врла 2- ХЕ Врла 1 и ПАП Лисина.

Сви остали објекти биће повезани комбинацијом подземних оптичких каблова > Интеграција телекомуникационог система Власинских ХЕ са телекомуникационим системима ЕПС-а и ЕМС-а биће остварена OPGW –ом по далеководима 110 kV бр.1113 Лесковац 2- ХЕ Врла 3 о бр. 1219 Врање 2-ХЕ Врла 3.

На релацији Чвориште Власинских ХЕ у згради Телекома Србије - зграда Управе Власинских ХЕ у Сурдулици у плану је полагање новог подземног армираног кабла капацитета 100 парица и новог подземног оптичког кабла капацитета 24 влакна, у истој канализацији. Такође је предвиђено удувавање новог подземног оптичког кабла капацитета 24 влакна на релацији ХЕ Врла 3-Чвориште Власинских ХЕ у згради телекома Србија, у већ положену оптичку ПЕ цев.

Нови радио систем Власинских ХЕ оствариваће се са 7 фиксних радиостаница на објектима Bукова Глава, ХЕ Врла1, ХЕ Врла 2, ХЕ Врла 3, ХЕ Врла 4, Централна команда, ПАП Лисина и брана Власинског језера.

На основу “Катастра малих хидроелектрана” књига 9, свеска 1 и 2, који је урадио “Енергопројект”, Београд 1987. године, предвиђене су локације будућих малих хидроелектрана, где постоји потпуни списак са локацијама будућих малих ХЕ, на подручју Јужноморавског региона, а самим тим и у општини Сурдулица.

На основу хидропотенцијала на територији општине Сурдулица треба навести следеће мале ХЕ:

 

  1. MХE “Језеро”, на Божичком доводу, између тунела и Власинског језера;
  2. МХЕ “Врла I” на реци Врли, Градски поток;
  3. КХЕ “Јерма” на реци Јерми код Клисуре;
  4. МХЕ “Јелашница” на Јелашничкој реци;
  5. МХЕ “Романовце” на Романовској реци;
  6. МХЕ “Масурица” на Масуричкој реци.

 

С тим у вези потребно је обезбедити простор за њихову изградњу. Такође је потребно њихово повезивање са одговарајућим напонским нивоом путем дистрибутивне мреже 110, 35 и10 kV.

Урадити детаљно истраживање, анализу утицаја и утврђивање услова и мера, да се кроз изградњу еолских паркова, провери могућност за коришћење мини електрана на ветар, и њихово укључење у електроенергетски систем.

Мере за заштиту од елементарних непогода - На Власинском систему постоје три бране које по Закону о високим бранама припадају групи високих брана и то бране Власина, Лисина и ХЕ Врла 2. За бране Власина и Лисина урађени

су Елаборати о обавештавању и узбуњивању становништва на подручју угроженом од евентуалног рушења брана, што подразумева и обележавање белегама поплавног таласа, док је израда елабората за брану ХЕ Врла 2 у току.

Заштита животне средине - У току је стварање програма контроле и управљања утицаја Власинског система на животну средину која га окружује. Као основа за увођење овог система користиће се Извештај о провери стања животне средине за “ХЕ Власина” који су као део пројекта “Развој система за управљање заштитом животне средине у ЕПС-у” урадили пројектни тим ЕПС-а за хидроелектране и Dekonte Aquatest d.o.o., у име Европске агенције за реконструкцију.

ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТСКИ ОБЈЕКТИ на територији општине Сурдулица - планирани концепт

На подручју општине Сурдулица, на граници према општини Владичин Хан, предвиђена је градња једног новог далековода напонског нивоа 400kV ТС Ниш 2 - Македонска граница.

За предметни далековод урађен је “Генерални план коридора далековода 400kV ТС Ниш2 - граница Македоније са елементима плана детаљне регулације – деоница на територији општине Сурдулица” (ИАУС).

За изградњу овог далековода потребно је обезбедити коридор у складу са прописима за изградњу надземних водова напонског нивоа од 1kV до 400kV, а према усвојеној траси.

Због изградње ТС 110/x kV на Промаји, планира се и проширење РП 110 kV на ХЕ Врла 1. Такође се предвиђа изградња 10 kV далеководног правца, као огранак 10kV ДВ ХЕ Врла 3-Врла 2, код места званог Китица (колонија Пискавица), до управне зграде у Сурдулици, са изградњом ТС-це 10/0,4 kV, код управне зграде.

Потребно је изградити и систем резервног напајања 10 kV далеководним правцем из ТС-це Промаја-ХЕ Врла 1-Водојажа и реконструисати далеководни правац 35kV Промаја-Лисина.

Планом ЕПС-а се предвиђа да електроенергетски систем јужног дела Србије буде покривен и напонским нивоом 220 kV.

Далековод напона 35kV Масурица -“Сурдулица 1”- Бело Поље, пролази кроз насељени део и с обзиром на то да лимитира даљу изградњу, потребно је каблирати.

У деловима конзума не постоји расположива снага и треба пронаћи нове локације за трафостанице 10/0,4kV. Ово се пре свега односи на део Јасеновачке улице, према Бојној Чуки, део насеља Чардачиште, Божји крст, Бело Поље, Загужање, Биновце, Алакинце и викенд насеља.

За потребе туристичког развоја Власине одредити локацију за нову ТС35/10kV, тако да се она нађе у центру будућег конзума. Предвидети и нову ТС 110/35кВ, на Власини у склопу будућег развоја овог подручја.

У Клисури предвидети проширење постојеће или изградњу нове ТС 35/10kV, јер далековод већ постоји.

Све активности у вези са електроенергетским објектима планирати у складу са Законом о енергетици ("Сл. гласник РС", бр. 57/2011). Заштитни појасеви трасирају се у складу са важећим Законом о заштити од нејонизујућих зрачења (Сл. Гласник РС број 36/09). Коришћење земљишта у заштитном појасу далековода мора бити усклађено са одредбама важећег Правилника о техничким нормативима за изградњу надземних електроенергетских водова називног напона од 1kV–400kV („Сл. лист СФРЈ”, број 65/1988. и „Сл. лист СРЈ”, број 18/1992).

Значајан ресурс обновљивог извора енергије је коришћење ветра за производњу електричне енергије. Микролокације еолских паркова (ветрогенератора) у општини Сурдулица су планиране на подручју Варденика (по планинском венцу Мали Стрешер – Обршина у атару с. Топли До и по планинском венцу Големи врх - Столови у атару с. Топли Дол), Чемерника и Грамаде (по планинском венцу Мали врх – Вртоп у атарима с. Клисура, Драинци и Грознатовци, те по планинском венцу Орловац у општини Црна Трава). У току 2004. г. и 2005. г. су обављени истражни радови (''Енергопројект Ентел'', Београд) и извршена мерења у току периода од једне године, а у циљу утврђивања економске оправданости изградње еолских паркова и коришћења енергије ветра.

Табела 2.15. Планиране микролокације ветрењача на подручју општине Сурдулица

Р. бр.

Микролокација

Ком.

Ветрењаче

Укупно (MW)

1.

Варденик

100

100x2

200

2.

Чемерник

50

50x2

100

3.

Грамада

50

50x2

100

Укупно

 

200

400

400

 

Ради добијања потребне документације потребни су услови и сагласности Министарства надлежног за енегргетику, уз одговарајућу Студију ветропотенцијала за територију општине Сурдулица.

За постројења за производњу енергије из ветропотенцијала обавезно је подношење захтева за одлучивање о потреби приступања изради Процене утицаја на животну средину, на основу чега ће бити процењена обавезност израда Процене утицаја на животну средину. Одлуку доноси надлежни орган издавањем решења о потреби израде Студије о процени утицаја која зависи од локације, документације и слично.

За постројења за производњу енергије из ветропотенцијала, ако се иста реализују у заштићеном природном добру и заштићеној околини непокретног културног добра, као и у другим подручјима посебне намене, без обзира на капацитет, обавезна је израда Студије о процени утицаја на животну средину. Све активности у вези са коришћењем енергије ветра планирати у складу са Законом о енергетици ("Сл. гласник РС", бр. 57/2011).

Такође, значајан ресурс обновљивог извора енергије је коришћење енергије сунца за производњу електричне енергије, за шта постоје природне предиспозиције појединих делова општине Сурдулица. Будући да не постоје дефинисане микролокације за соларне електране на територији општине Сурдулица, као ни Студија потенцијала за коришћење соларне енергије, овим Планом се дају препоруке за ближе одређивање микролокација:

  • Одговарајућа величина парцеле,
  • Јужна оријентација,
  • Одговарајућ нагиб терена,
  • Близина дистрибутивне електро мреже,
  • Категорије земљишта 6,7 и 8 без стеновитих делова,
  • Присуство приступних путева за тешка теретна возила,
  • Повољна геолошка структура земљишта које није у зони ризика од поплава.

Ради добијања потребне документације потребни су услови и сагласности Министарства надлежног за енегргетику, уз одговарајућу Студију потенцијала за коришћење соларне енергије за територију општине Сурдулица. Такође је потребно прибавити мишљење надлежног Завода за заштиту природе.

За постројења за производњу енергије коришћењем енергије сунца обавезно је подношење захтева за одлучивање о потреби приступања изради Процене утицаја на животну средину, на основу чега ће бити процењена обавезност израда Процене утицаја на животну средину. Одлуку доноси надлежни орган издавањем решења о потреби израде Студије о процени утицаја која зависи од локације, документације и слично.

За постројења за производњу енергије коришћењем енергије сунца, ако се иста реализују у заштићеном природном добру и заштићеној околини непокретног културног добра, као и у другим подручјима посебне намене, без обзира на капацитет, обавезна је израда Студије о процени утицаја на животну средину. Све активности у вези са коришћењем енергије сунца планирати у складу са Законом о енергетици ("Сл. гласник РС", бр. 57/2011), као и осталим важећим прописим који се односе на производњу и дистрибуцију одрживих видова енергије (Уредба о мерама подстицаја за производњу електричне енергије коришћењем обновљивих извора енергије и комбинованом производњом електричне и топлотне енергије ("Сл.гласник РС", бр. 99/2009.) и др.).

Јавно осветљење - У самом граду извести одговарајућу мрежу јавног осветљења у складу са важећим прописима.